Milyen a jó tervező, vagy naptár?

Tervező vagy naptár?

A tervező és a naptár lehet ugyanaz, vagy lehet különböző. Mindenkinek más a megfelelő. Attól függ, szerintem kinek hogy működik az agya, miben látja meg a rendet és mi az amit követni tud ha rendszerezésről van szó. Ezért van az, hogy amikor bemegyünk egy papírboltba és naptárat keresünk a következő évre a feladataink rendszerezésére akkor elképzelhető, hogy éppen olyan amilyet mi szeretnénk nincsen. Van aki be sem megy a papírboltba, mert jobban eligazodik egy telefonos alkalmazáson. Egy telefonos feladat rendszerező, vagy tervező nem feltétlen követi a naptárat. Nekem a kettő között az a különbség, hogy a naptárban a naptár éves, havi, heti, napi lebontású felületeire írjuk a dolgainkat, a tervezőnél pedig felírjuk a dolgainkat és hozzárendelünk egy dátumot. Kinek mi a jobb.

Online:

Tervezők, naptárak

Néhány, amiket próbáltam, vagy amiket ajánlottak, telefonos alkalmazások:

  • Google Naptár: A legelterjedtebb, legegyszerűbb, mindennel szinkronizálható.
  • Microsoft Outlook: Windowshoz
  • Jorte Calendar (sajnos nem magyar)
  • Cal

Rendszerezés: Feladatlisták, projektek, táblázatok, feladatmegosztás másokkal:

  • Trello
  • Asana (project management eszköz is, hasonló mint a Trello)

Offline

Naptárak, jegyzetfüzetek, naplók

Hasznos és praktikus dolog a telefonos alkalmazás, az igaz, de sokan vagyunk úgy, hogy a hagyományos papír, toll megoldás az igazi. Nekem könnyebb. Jobban megy a tervezés, a gondolkozás. Jobban elmélyedek, ha tollal írok. Szeretek szépen, akkurátusan írni és kidíszítgetni az írásaimat a naptáramban, a naplómban, a receptes könyvemben, meg mindenhol. Ezt meg ugye csak tollal, vagy ceruzával lehet.

Visszanézegetni is jobban esik. És vissza is nézegetem. Korábbi naplókat, határidőnaplókat, recepteket. Mindig megdöbbentő, visszaemlékezni, hogy mikor mi történt, kikkel találkoztam akkor, mikkel foglalkoztam és mik foglalkoztattak.

Olyan ez mint, hogy rengeteg fotót és videót készítünk digitálisan, de ha nem hívatjuk elő a képeket, akkor a több ezer régi fotót nem nézegetjük meg. A fotóalbumot viszont néha elővesszük és nagyon jólesik megnézegetni a képeket. Ugyanez érvényes a papír határidőnaplókra és naplókra. Nem véletlenül nagy divat újra, amikor elveszünk az adataink közt.

Heti tervező 4 évszakra

Tavasz, Nyár, Ősz, Tél

Nyomtasd ki hetente magadnak. Összeállíthatsz belőle egy határidőnaplót. Öröknaptár, használhatod bármelyik hétre.

Az INGYENES ANYAGOK közt megtalálod.

A következőket találtam, amik nagyon szépek, hazaiak különlegesek. Biztos nagyon sok van még:

Bomo Art: Limitált kiadású, félbőr kötéssel, naplók, határidőnaplók, magyar képzőművészektől.

Anti határidőnapló: Slowhatáridőnapló,  „hogy könnyebben visszataláljunk a természetes, örömöt adó tempóhoz, a családdal töltött meghitt pillanatokhoz, a feltöltő tevékenységekhez, és a mosolyt hozó mindennapokhoz”.

Pirex papír: Itt rengeteg féle van.

Saját rendszer

Van aki Filofaxban dolgoz ki magának saját rendszert, elválasztó lapokkal, matricákkal. Nekem ez egy kicsit munkás. De valakinek van egy bevált rendszere, amit egyszer megalkotott és ezután nem kell gondolkozni rajta, csak minden évben újra kialakítani. Urban Eve-nél van erre egy cikk itt.

Időbeosztás, de mi alapján tervezzünk?

Azon túl, hogy előző este, vagy aznap reggel felírjuk mit kell tennünk egy listában jó ha távolabbra is tudunk tekinteni. A kérdés már csak az, hogy miután lelkesen megterveztünk mindent sikerül e a fókuszt a terveken tartani. Nekem ez mindig gondot okoz. Számtalan elképzelést, tervet, brainstorming rajzot raktam el úgy, hogy újabbat és újabbat kellett készítsek, mert nem tudtam hova tettem az előzőt. Van megoldás, tudom, de ebben fejlődnöm kell. Ki lehet tűzni az asztal fölé, ha van az asztal mögött hova, be lehet tenni a határidő napló elejébe, stb.

A 90 napos módszer

A 90 napos rendszerezést több helyen láttam már. Tetszik, mert a 90 nap átlátható, befogadható. Le lehet bontani hetekre, napokra, feladatokra és vissza lehet nézni, hogy mennyire sikerült teljesíteni amit akartunk. 4 90 napos időszak éppen egy év, de nem feltétlen kell januártól decemberig tervezni. Ez különösen rugalmassá teszi az egészet.

Minden nap és minden perc egy új lehetőség arra, hogy valamit elkezdjünk jobban, vagy másképpen csinálni.

A 30 napos módszer

Matt Cutts a Google volt vezető mérnöke, aki a keresőkkel foglalkozott, egyszer beszélt arról, hogy 30 naponta ki lehet alakítani újabb és újabb szokásokat. Ha 30 napon keresztül biciklivel megyünk munkába minden áldott nap, vagy minden nap 10 percet foglalkozunk nyelvtanulással 30 percet, akkor szokássá válik és nagy eredményeket tudunk elérni. A titok abban rejlik, hogy addig nem szabad lefeküdni aludni, amíg nem teljesítettük az elhatározásunkat és nem érdemes olyan dolgot elhatározni, amit nem tudunk teljesíteni. Itt a TED előadás. Be lehet állítani a magyar feliratot.

 

Heti tervező 4 évszakra

Tavasz, Nyár, Ősz, Tél

Nyomtasd ki hetente magadnak. Összeállíthatsz belőle egy határidőnaplót. Öröknaptár, használhatod bármelyik hétre.

Az INGYENES ANYAGOK közt megtalálod.

Te milyen módszert használsz? Mit szeretsz jobban a digitális, vagy a hagyományos tervezést? Írd meg a hozzászólásokban. Nagyon örülnék neki

Az első benyomás a vállalkozásodnál is fontos.

A stílus határozza meg kik lesznek az ügyfeleid.

Nyomtatható naptárak, tervezők, grafikák, illusztrációk. Online sablonok ajándékba.

Köszönöm, hogy feliratkoztál. Küldtem egy emailt a belépési információkkal.

Pin It on Pinterest

Tetszett?

Oszd meg mással is!