Miket gondolj végig mielőtt honlapot csináltatsz?

 

Az elmúlt 10 év alatt rájöttem, a weboldal készítés és arculattervezés kapcsán, hogy a vállalkozásoknak, vagy azoknak akik szeretnének vállalkozni mindaz amivel szolgáltam, vagyis a honlap, grafika csak eszköz, de nem tudják használni. Nem csak technikailag, hanem mint a vállalkozásuk eszközeként sem. Lelkiismeretlenségnek éreztem volna olyan honlapot, grafikát készíteni, amit sablonosan készítek el. Nem is tudom lehet e ilyet csinálni egyáltalán. Gyakorlatilag gondolom, nem feltétlenül erkölcsileg.

Minden honlap, vagy arculat rákényszeríti a készíttetőjét, hogy végiggondolja a vállalkozását.

 

Arculat, brand

Rendszerezni kell mi az amit ki szeretnének emelni, milyen képet szeretnének közvetíteni magukról a látogatók felé. Kikhez szeretnének szólni elsősorban, kik azok akikkel együtt szeretnének működni hosszú távon. Hosszú távon, hiszen egy vásárlás, jó esetben az első vásárlás, később több is lehet belőle, ha az élmény kellemes volt mindkét fél részéről. Ahhoz, hogy ezt tudjuk, jó ha ismerjük magunkat és eleve olyan irányba érdemes az elején elindulni amit hitelesen tudunk képviselni évekig. Ezt kell tükrözze az arculat, hogy azokat vonzza akiket szeretnénk. Az arculat kidolgozása nagyon izgalmas folyamat. Nem csak egy akármilyen logóból áll. A brand még összetettebb és a kommunikációnk is benne van. Minden kommunikáció, így még érdekesebb.

Stratégia a weboldalon és a vállalkozásban

Egy honlapnál stratégiában gondolkozunk. Melyik gomb, szöveg, vagy kép, hova irányítsa a figyelmet. Mit szeretnénk elérni egy oldalon egy adott honlapelemmel. Komplett útvonalakat dolgozunk ki, attól függően mi a cél. Eladás, kapcsolatfelvétel, feliratkoztatás, érdeklődés fenntartás, oktatás. Az egyes menüpontok alatti oldalak szerkezetét gondoljuk végig. Minek mi a szerepe az adott oldalon, mi hova vezessen? Mik legyenek egyáltalán a menüpontok?

Minden vállalkozásnak érdemes megválasztani azt a módszert, vagy stratégiát, amivel dolgozik. Más egy kézművesnek és más egy tanácsadónak. Más egy luxus ékszereket kínáló vállalkozásnak és más egy egészségügyi cégnek. 

Tartalom

A tartalom elengedhetetlenül fontos. A kommunikációnk alapja, hogy mit és hogyan közlünk. Egy vállalkozás, vagy egy szimpla blog tulajdonosa a következőket gondolja végig:

  • Milyen típusú tartalmakat szeretne megosztani. (videó, hanganyag, szöveg, fotó, grafika)
  • Milyen rendszerességgel.
  • Hol szeretné a tartalmait megosztani.
  • Miről akar írni, videót, hanganyagot, képet  készíteni.
  • Milyen szöveg jelenjen meg az eladási oldalon, a feliratkoztató oldalon.
  • Milyen tartalom az ami a leginkább megszólítja a célközönséget, milyen kulcsszavakban, témákban gondolkozzon?
  • Mi legyen a csali (amivel az oldalunkra csalogatjuk a témánk iránt érdeklődőket, leendő vásárlókat)
  • Milyen szövegek legyenek az adott menüpontok alatt szereplő oldalakon? Rólam oldal?
  • Mi lesz a hírlevélben? (Ha az elején a feliratkoztatás után beállítunk a feliratozóknak egy automata válasz hírlevelet, vagy hírlevél sorozatot)

Adatvédelem, szellemi tulajdon, jogszerűség

  • Gondoljuk végig, hogy vannak e megfelelő minőségű saját fotók, videók, vagy jogtiszta, szabadon használható fotók, videók. Van e rólunk normális, vállalható fotó.
  • Adatvédelmi nyilatkozat, Általános szerződési feltételek, Impresszum, GDPR (Európai Uniós Adatvédelmi rendelet) megfelelőség
  • Saját tartalmaink, fotóink védelme
  • Tilos tartalmat, akár szöveges, akár fotó, akár videó, vagy grafika felhasználni anélkül, hogy a készítő beleegyezett volna, vagy, hogy olyan forrásból szereztük volna ahol kifejezetten ilyen, kereskedelmi használatra, jogtiszta, szabadon használható tartalmak szerepelnek. 

 Egyedi megoldások a weboldalunkon

Szükség van e különlegesebb dolgokra, mint pl. eseménynaptár, webshop, űrlapok, galéria, CRM rendszer, bármi, ami megkönnyíti a dolgokat.

Tárhely szolgáltató, domain név

A tárhelyet úgy képzeld el, hogy van egy szoba, amiben vannak fiókos szekrények. Az egyik ilyen nagy fiókos szekrényben az egyik fiókot kibéreled, hogy ebbe tedd majd a honlapod minden tartalmát. Ez a fiók, ha a kifizetted a bérleti díjat a tiéd csak. Onnan tudod megkülönböztetni a fiókodat a többiekétől, hogy ráragasztanak egy matricát, az általad választott névvel. Ez a domain neve a weboldaladnak, pl. az én fiókomon ez van: www.katartdesign.com

A tárhely szolgáltató az aki a szekrényeket és a fiókokat karbantartja. Vigyáz nehogy más belenyúlkáljon, kitakarítja, alkalmanként, meg segít bizonyos dolgokban, ha rendes és ha meg tudod vele beszélni, hogy szeretnél másik fiókot bérelni, vagy szeretnéd lecserélni a matricádat, stb. Mindezt persze lefordítva olyanokra, hogy szerver, meg adatbázis, meg domaincsere, meg ilyenek. De ez csak okoskodás. Igaziból szekrényekről van szó. Hihi.

Olyan tárhely szolgáltatót érdemes választani, akik megbízhatóak, ahol jó az ügyfélszolgálat és tudnak segíteni, elérhetőek. Az ár is fontos persze, de attól függően mit szeretnél egy egyszerűbb tárhely benne van 7-20.000 Ft-ban évente.  Én őket ajánlom: http://profitarhely.hu/katartdesign 

(Ez egy partnerlink. Ez azt jelenti, hogy ha ezen keresztül foglalsz tárhelyet és domaint akkor kapok belőle jutalékot. Te ugyanannyiért veszed mintha nem linkeltem volna a saját partnerlinkemet. Szóval Neked mindegy, én meg így kapok belőle egy kicsit.)

Ezek azok a dolgok, amikre készülhetünk, amikor honlapot tervezünk készíttetni. Készítettem egy ellenőrző listát, amit kinyomtathatsz és kipipálhatsz, ha éppen weboldal készítés előtt vagy. Nagy segítség, meglátod. Nem egyszerre zúdul rád minden tennivaló. Az Ingyenes anyagokban van, így ha megadod az email címedet elküldöm a jelszót és biztosan találsz más hasznos és érdekes dolgot magadnak.

Ellenőrző Lista Weboldalkészítés előtt

Rendszerezd mit szeretnél a weboldaladra, hogy eredményeket is hozzon.

Töltsd le, nyomtasd ki és pipáld ki ami megvan

Miért nem elég csak egy Facebook oldal, minek kell saját honlap?

Nagyon jó dolog az, hogy a FB-n lehetőség van FB oldalt, akár boltot is csinálni. Nem is nagyon bonyolult. Egy kicsit elmélyed benne az ember és kész is. Fent van minden, jöhetnek a látogatók, vásárlók. Biztos gondolod, hogy most jönnek az ellenérvek. És tényleg.

Mindamellet, hogy kár kihagyni egy ilyen ingyenes lehetőséget, minden ami a FB-on, vagy más közösségi oldalakon van az nem a Tiéd. Ezt lehet, hogy már hallottad. Úgy lehet leginkább megérteni, hogy amikor a FB-on pl. központilag történnek változtatások, hogy mondjuk nem minden ismerősöd látja mit osztasz meg csak bizonyos a FB által, valami alapján meghatározott logika szerintiek, akkor érezhető, hogy nem tudod irányítani az eléréseidet. Hiába van sok ember aki követ, nem biztos, hogy el is éred őket, ha nem aktívak.

Szemben ezzel, ha vannak a honlapodon keresztül egy email listába gyűjtött feliratkozóid, akkor őket bármikor megszólíthatod egy emailen keresztül. Ügyesen kell csinálni, hogy megnyissák az emailt, de ők, mind megkapják azt. Ha van 1000 ember a listán és abból 30% nyitja meg, akkor 300 ember látta a leveled. Ha van 1000 FB feliratkozód és a FB logika miatt ebből csak 200 látja, hogy valamit posztolsz és ennek csak a 30%-a nézi meg az csak 60 ember. Random számokat írtam, de érthető belőle a lényeg. Ez főleg akkor fontos, ha fontos közölnivalód van, vagy szeretnél eladni valamit.

Ez a fő érv. Ezen kívül érv lehet az is, hogy vannak olyan bővítmények, beállítások, amit csak egy saját honlapon lehet megcsinálni. Zárt oldal, mondjuk egy tanfolyamnak, klubtagságnak.

Akár gondolkozol rajta, hogy megcsináltatod a weboldalad, akár szeretnéd újracsináltatni, vagy ha ügyes vagy magad csinálod ezeket gondold végig. 

Ellenőrző Lista Weboldalkészítés előtt

Rendszerezd mit szeretnél a weboldaladra, hogy eredményeket is hozzon.

Töltsd le, nyomtasd ki és pipáld ki ami megvan

Ha hasznosnak találtad, vagy tudod, hogy valakinek hasznos lehet, akkor oszd meg. Köszi

Az első benyomás a vállalkozásodnál is fontos.

A stílus határozza meg kik lesznek az ügyfeleid.

Nyomtatható naptárak, tervezők, grafikák, illusztrációk. Online sablonok ajándékba.

Köszönöm, hogy feliratkoztál. Küldtem egy emailt a belépési információkkal.

Pin It on Pinterest

Tetszett?

Oszd meg mással is!