Nézd meg az interjút itt:

Kistelepülésen, távol a nagyvárostól, gyerekek mellől is lehet dolgozni

Martincsevicsné Jenei Gizella, a Gastrolaj, hidegen sajtolt növényi olajok vállalkozás tulajdonosa. Egy Zala megyei kis faluból, gyerekek mellől, férje műszaki segítségével (a sajtológépet ő tervezte) indította és azóta is sikeresen működteti a vállalkozását.

Nekem ő nagy példakép. Kitartó, következetes, igazán szeretetteljes munkát végez, mindezt szinte egyedül, minden anyai, asszonyi, vállalkozónői feladattal együtt. Megvannak a fontossági sorrendek nála, amit ösztönösen és a tapasztalatok alapján alakított ki. A környezettudatos élet, egészséges életmód alap az életükben és a vállalkozásában.

A következő dolgokról kérdeztem:

  1. Mivel foglalkozott korábban?
  2. Hogy sikerült rátalálni erre amit most csinál?
  3. Hogyan találja meg a saját érdeklődőit, ügyfeleit egy ilyen ritka tématerületen, mint a hidegen sajtolt olajok.
  4. Milyen gyakran írjunk blogot? Mikor várható a blogolás eredménye?
  5. Miről ír? Honnan veszi az ötleteket a cikkekhez?
  6. Mi értelme van a blogírásnak? Hírlevél.
  7. Személyesség, személyes márka.
  8. Mit tanácsol annak aki most kezd, vagy aki szeretne több, ideális ügyfelet?

 Mivel foglalkozott korábban?

Gizus területfejlesztésben dolgozott korábban, európai uniós pályázatok írásával foglalkozott. Olyan volt a munkája amit, bár szeretett, mert változatos és mozgalmas volt, nem volt fenntartható amikor családalapításra került a sor.

Hazaköltöztek, mert a természetközeli élet mindig fontos volt számukra, ebben nőttek fel, és a gyerekeknek is ilyen környezetet képzeltek el.

Szerették volna bebizonyítani, hogy lehetséges egy távoli kis településen, messze a nagyvárostól is biztosítani a megélhetést, olyan dologgal amit szeretnek és amit hasznosnak tartanak.

Hogy sikerült rátalálni erre amit most csinál?

A hidegen sajtolt olajokkal való foglalkozás ötlete onnan jött, hogy Gizus édesapja mindig figyelte milyen új dolgok, trendek jelennek meg a természetes életmóddal kapcsolatos témák területén és a javaslatára jobban utánajártak a dolognak. Emellett a hidegen sajtolt olajak az egészséges életmóddal kapcsolatosak, amit mindenképpen szerettek volna a gyerekeiknek továbbadni. A gyerekek születése motiváció volt az egészséges, természetközeli élet kialakításához, ehhez kellett formálni a vállalkozásötletet is.

Adott volt, hogy az Őrség közelében az olajoknak hagyománya van, de sokan foglalkoztak már ezzel. Szerettek volna valamiben különbözni a többi hasonló mestertől. A hagyományos olajütés más technikájú így a hidegen sajtolás volt az az irány, ami ezt megadta. Ezen kívül pedig a rengeteg kiegészítő információ, amit a folyamatos és következetesen felépített blogban tettek elérhetővé azoknak akik szerettek volna többet megtudni az olajokról.

Összefoglalva, ha vállalkozásötleten gondolkozunk, az esetükben a választás a következőket alapul véve ment:

  • Saját indíttatás: Gyerekek születése, egészséges, természetes vonal.
  • Trend: Egészséges életmód, ezen belül a növényi olajak.
  • Tapasztalat, adottságok: Gizus férje élelmiszeripari mérnök, a technikai oldal megoldott, Ő maga pedig szívesen kutat, ír, mindketten természetközeli környezetben nőttek fel, az Őrség szomszédságában adott volt a tevékenység
  • Miben tudnának különbözni a többiektől: hidegen sajtolt olajakkal még nem nagyon foglalkoztak mások, rengeteg tájékoztató anyaggal segítik a vásárlókat.

Hogyan találja meg a saját érdeklődőit, ügyfeleit egy ilyen ritka tématerületen, mint a hidegen sajtolt olajok.

Több úton kell elindulni, ki kell próbálni mi működik. Vásárokon, bemutatókon indultak, de nem vált be, így az online világ felé fordult. Blogot írt, hogy akiket érdekel a természetes gyógymód, egészséges életmód azok az olajokra is rátaláljanak. Az ő problémáikra az olajokkal kapcsolatos megoldást nyújtott. Közben a visszajelzések alapján tesztelte mi az amire kíváncsiak, milyen más problémájuk lehet, hogyan tudják ezeket a hidegen sajtolt olajokkal megoldani. Kisebb fajta piackutatást végzett, miközben tanította is a közönségét. Tesztelte az irányokat, hogy a rengeteg ötletből melyik felé menjen tovább, mit olvasnak szívesen?

Milyen gyakran írjunk blogot? Mikor várható a blogolás eredménye?

Az elején minden nap írt, ami nagyon munkás. De akkor lesz tartalom a honlapon és akkor lesz tele kulcsszóval, válaszokkal az érdeklődők számára, ha minél többet írunk. Ez a keresőknek is jelzés arra, hogy ezen az oldalon van mozgás, érdemes figyelni rá. Ahogy láthatóbbá válik az olvasók számára, megérkeznek az első hozzászólók, és hírlevél feliratkozók. Gizusnál az eredmények, hozzászólások 2-3 intenzív blogírás után jelentkeztek. A hírlevél nagyon fontos eszköz. Bizalom építésre, információ megosztásra, szemléletformálásra, kapcsolattartásra szolgál.

A blogírás szakmai tekintélyt is teremt, ami tovább erősíti a bizalmat. A megismerés és a vásárlás között a bizalom az ami segít a vásárlónak eldönteni, hogy kitől vásárol.

Miről ír? Honnan veszi az ötleteket a cikkekhez?

A visszajelzések, hozzászólások sokat elárulnak. A cikkek népszerűsége, hogy melyiket olvasták a legtöbben. Hírlevelet is kezdett írni, amiben megkérdezte az olvasókat miről szeretnének hallani. Fokozatosan a sajtolási folyamatokba, a munkába, magába is betekintést engedett. Körvonalazódott közben, hogy kik azok akik az olvasók. Hány évesek, milyen neműek főként, mi érdekli őket. Így már könnyebb volt ráhangolódni, hogy miről írjon nekik, milyen csatornán érje el őket, mire reagálnak leginkább.

Kialakult egy tematikus rend is. Jó példa akármilyen más területen is. Gizusnál a következők: az olajakról, a felhasználásukról, a gyártásról, receptek, technikai kérdések a vásárlással kapcsolatban pl.

 

Személyesség, személyes márka

 

Olyan területen érdemes elindulnunk, hogy tudjuk, hogy erről fogunk írni, beszélni évekig. Hasznos munkát, igazi, őszinte értéket akkor tudunk adni, ha ezzel azonosulunk és személyes indíttatású amit csinálunk. Ebben különböznek a kisvállalkozások a nagyoktól. A személyes arc és a megközelíthetőség emberközelivé teszi ezeket a kis vállalkozásokat. Egy egyedi jól megkülönböztethető arculat és emellett egy felépített kommunikáció kiemeli a kisvállalkozókat a tömegből.  Azok válnak ismertté, akik vállalják a megjelenést és nem félnek megmutatni a tudásukat és magukat, ahol látszik, hogy a vállalkozás mögött igazi ember van és akik következetesen csinálják a dolgukat.

 

Mit tanácsol annak aki most kezd, vagy aki szeretne több, ideális ügyfelet online?

A blogolás egyértelműen a legjobb eszköz a piackutatásra, az érdeklődő szerzésre, az érdeklődők oktatására, és arra, hogy felmérjük mik az igények.

 

A hírlevél a másik legfontosabb eszköz. Saját adatbázis, amit akkor tudunk használni amikor mi szeretnénk. Nem vagyunk kitéve tőlünk független, befolyásolhatatlan dolgoknak. A Facebookra gondolunk, ahol nem befolyásolhatjuk, hogy hányan olvassák el a bejegyzéseinket pl.

 

Az első benyomás a vállalkozásodnál is fontos.

A stílus határozza meg kik lesznek az ügyfeleid.

Nyomtatható naptárak, tervezők, grafikák, illusztrációk. Online sablonok ajándékba.

Köszönöm, hogy feliratkoztál. Küldtem egy emailt a belépési információkkal.

Pin It on Pinterest

Tetszett?

Oszd meg mással is!