Színek, betűtípusok, minták, inspirációk

 Az előző részben megnéztük mi a különbség márka, arculat és logó közt és mi az, amit bukni, vagy nyerni lehet azon, ha dolgozol a márkádon. Mert nem csak esztétikai élményről van szó, hanem pénzről, ami vagy hozzánk érkezik meg, vagy ahhoz a versenytárshoz, aki profibb márkát épít.

A márkád alapjainak lefektetéséhez, remélem sikerült végiggondolni a munkafüzet kérdéseit. Ha még nem, akkor szánj rá időt, hogy tovább haladhass.

 

Nézzük, hogy a küldetésed, üzeneted hogyan lehet az arculattal vizuálisan megerősíteni. Mi kell az arculati egységhez.

  1. Sztori. Az embereknek szüksége van sztorikra, amit elmesélhetnek. Ha a cégednek van sztorija, mesélni fognak róla.
  2. Logó. A logó a cégedet szimbolizáló vizuális megjelenés.
  3. Színek. Létezik színpszichológia, vagy másképpen melyik szín milyen tevékenységhez, attitűdhöz kötődik bennünk. Egy logó és egy arculat akkor harmonikus, akkor jó ránézni, ha a benne felhasznált színek vagy kiegészítő színei, vagy komplementer színei egymásnak. A kevesebb több.
  4. Betűtípusok. Általában 2 jellemző betűtípust használ egy arculat, és annak különböző változatait. A betűtípusokat is a cég üzenetéhez, stílusához kell választani. Pl. nőies témákhoz jól mennek a kalligrafikus, vagy elegáns típusok, zöld témához jól illenek a rusztikus, grafikus fontok. Stb.
  5. Elrendezés. Szabálya van annak, hogy a logót és annak elemeit mennyire lehet variálni, megbontani. Mekkora helyet kell hagyni körülötte.
  6. Célközönség. Egy virágos logó nem illik egy tizenéves, számítógépfüggő, fiú célcsoporthoz. Erről már volt szó, így egy egyszerű példával könnyebben szemléltethető.
  7. Stílus vagy hangnem. Hasonló az előzőhöz. A célcsoporthoz blogokban, videókban, hirdetéseken keresztül kommunikálunk. A szóhasználat és a hangnem is a márkánk része. Ha nyugdíjas a célközönség, nem használhatunk olyan kifejezéseket, amiket a tizenéves, gépfüggő fiúknál.
  8. Kiegészítő grafikai elemek (fotó, háttér, textúrák, mintázatok, ikonok, szűrők) Pl. egy vintage hangulatú arculathoz illő grafikai kiegészítő elemek megerősítik a megjelenését és összehozzák
  9. Felhasználási területek, alkalmazási módok. Névjegykártya, boríték, papír fejléc, csomagolás, címke, számla, utalvány, kupon, bérlet, ajándékkártya, képeslap, promóciós termékek, ajándékok, bannerek, molinók, megállítótábla, autómatrica, kirakat, ajtófelirat, újsághirdetés, weboldal, közösségi média oldalak fejléce, hirdetések, stb.

 

Symphony Cafe Branding & Logo Design creacreastudio.com

Színek

Az emberek különbözőképpen reagálnak különböző színekre. Ha ismerjük a színek pszichológiáját, hogy melyik szín milyen hatást vált ki és miért akkor ezt a marketingben is tudjuk használni. Olyan ez mint a hatásos szövegírás. Amikor keresett kifejezések, meglévő problémák, fájó pontok a szöveg kiindulópontjai jobban célba találnak, inkább érzi úgy az olvasó, hogy a szöveg neki szól.

Miért fontos a színválasztás az arculatnál?

  • A színválasztás nem csak személyes preferencia.
  • A színpszichológia alapján igenis fontos, hogy milyen színek vannak jelen a cégünk arculatában.
  • A célközönségünk, vagy a számunkra ideális vásárló azonosulni tud a vállalkozásunk arculatával.

Színpszichológia:

Nézzük meg a főbb színek milyen jelentést, érzetet közvetítenek. Vannak árnyalatok a főbb színeken belül, külön jelentéssel ezen belül.

Piros:

A tűz és a vér színe. Érzelmileg erős, intenzív szín. Kapcsolódó fogalmak: energia, háború, veszély, erő, hatalom, bátorság, szenvedély, vágy, szerelem, erős elhatározás. Gyors döntésre, cselekvésre inspirálja a nézőt. Hatására nő a vérnyomás, fokozódik a légzés.

Narancssárga:

A piros energia és a sárga boldogság keveréke, a fiatalok színe. Szellemi aktivitást indít be, mivel nő az agy oxigén ellátottsága ha látjuk. Étvágyfokozó is lehet így ételekkel kapcsolatban is előkerül. Kapcsolódó fogalmak: lelkesedés, boldogság, kreativitás, csodálat, siker, bátorítás, elhatározás, ösztönzés, vonzalom.

Sárga:

A napsütés színe. Felmelegít. Jókedvre derít. Fokozza a szellemi aktivitást. Jó hatással van az izmokra, energiával tölt fel. Ételekkel kapcsolatban is sokszor látni. Nem szabad túlzásba vinni a használatát. Kapcsolódó fogalmak: öröm, boldogság, intellektus, spontaneitás, gyerekesség, energetikusság.

Zöld:

A természet színe. Nyugtatólag hat a szemre. Gyógyító erejű. A biztonsággal kapcsolatban használják. Kapcsolódó fogalmak: növekedés, harmónia, frissesség, állandóság, biztonság, kitartás.

Kék:

Az ég és a tenger színe. Mélység és állandóság érzés kötődik hozzá. Jó hatással van a testre és az elmére. Lelassítja az ember biológiai folyamatait, nyugtató hatású. Kapcsolódó fogalmak: bizalom, hűség, bölcsesség, magabiztosság, intelligencia, hit, igazság, mennyország, nyugalom, jóság, őszinteség.

Lila:

A kék stabilitása és a piros energiája keveredik benne. Hatalmat, nemességet, luxust és ambíciót szimbolizál. Kapcsolódó fogalmak: nemesség, gazdagság, bölcsesség, elhivatottság, függetlenség, kreativitás, extravagancia, titokzatosság, varázslat.

Fekete:

Titokzatos szín. A félelemmel és az ismeretlennel hozzák összhangba. Van egy negatív másodlagos jelentése is. Elegáns, előkelő, tekintélyes. Kapcsolódó fogalmak: erő, hatalom, elegancia, halál, gonosz, titokzatosság, tekintély.

Fehér:

A tisztaság, tökéletesség színe. Pozitív érzetek társulnak hozzá. Sikeres kezdést is jelképezhet. Tiszta lappal. Kapcsolódó fogalmak: világosság, jóság, tisztaság, ártatlanság, nyitottság, romlatlanság.

 

Ezek a főbb színek, de pl. a rózsaszín a nőiesség, romantika, barátságosság színe, az arany a nemesség, magas minőség, gazdagság, tekintélyérzet színe.

A hideg színek, mint a kék, zöld, lila és ezek árnyalatai nyugtatóak, megbízhatóságot, állandóságot, személytelenséget tükröznek nagyrészt, míg a meleg színek, mint a piros, sárga, narancssárga és ezek árnyalatai energiát, izgalmat, felfokozottságot. A semleges színek, mint a szürke, fehér, fekete enyhítik az előzők erejét. Akár keverve, akár melléjük állítva színpárként.

Színelmélet

És végül íme egy színkör, ami megkönnyíti a színválasztást, hogy kellemes legyen a szemnek a kiválasztott színekre nézni. A színkör tartalmazza az elsődleges, másodlagos, harmadlagos színeket. Ilyen színkört könnyen találunk. Az ábrán látszik, hogy érdemes vagy olyan színeket választani amik ugyanannak a színnek az árnyalatai, ezek a monokróm színek, vagy a színkörben egymással szemben lévőket, amik komplementer színek, vagy egymástól egyenlő távolságban lévőket, vagy egymás mellettieket, analóg színeket. A kevesebb több elv itt is játszik.

Színválasztás, színelmélet. A kép forrása: How To Choose Colours That Work Well Together – Infographic | Cool Daily Infographics,

A betűtípusok pszichológiája

 Akárcsak a színek, a betűk is olyan látványelemek, amik érzelmeket, gondolatokat váltanak ki, még ha nem is tudunk róla.

A következő ábrán ezt foglaltam össze.

Betűpárosításnál az alapszabály, hogy:

  • talpasat talpatlannal párosíthatunk,
  • két nagyon hasonló betűtípus nem biztos, hogy jó választás,
  • a nagy kontraszt jól működik,
  • 2, de maximum 3 betűtípus elég,
  • ne keverd a hangulatokat,
  • minél egyszerűbb annál szebb.

Címek és törzsszöveg

Címek és fejlécek szövegeit írhatjuk karakteres, hangsúlyos, különleges, erős betűtípussal, mivel szeretnénk, hogy felfigyeljenek rájuk. Viszont a főszöveghez, amit oldalakon keresztül kell a szemnek követnie, könnyen olvasható, átlátható, jó méretű betűt érdemes választani.

A cím jóval nagyobb lehet a törzsszövegnél, hogy jól kiemelkedjen és karaktert adjon a mondanivalónak és a szövegképnek.

Cím

  • Szöveg, szöveg, szöveg, szöveg,
  • szöveg, szöveg, szöveg, szöveg,
  • szöveg, szöveg, szöveg, szöveg,
  • szöveg, szöveg, szöveg, szöveg

Cím

  • Szöveg, szöveg, szöveg, szöveg,
  • szöveg, szöveg, szöveg, szöveg,
  • szöveg, szöveg, szöveg, szöveg,
  • szöveg, szöveg, szöveg, szöveg

 

Ha eddig még nem gondoltad végig hogyan tudnád mindezt a saját vállalkozásodnál is kamatoztatni, akkor töltsd ki a munkafüzetet, amit a márkád kialakításához készítettem Neked. Egy énmárkával és egy következetes arculati egységgel könnyebben kiemelkedsz a versenytársak közül, nem kell küzdeni az eladásért és az árharccal.

Márkatervező munkafüzet ingyen

Rajtad a sor, gondolkodj, kombinálj. Ha kérdeznél, vagy hozzászólnál, várom, akár itt a Hozzászólások közt, akár a Facebook oldalon.

A Márkaépítés, arculati anyagok grafikus nélkül. Ingyen minitanfolyam sorozat többi része:

  1. rész: Mi az arculat és hogyan tudod növelni az áraidat és csökkenteni a konkurenseidet a segítségével. Márkaépítés, arculati anyagok grafikus nélkül – Ingyen minitanfolyam 1.
  2. rész: Mit veszthetünk egy erős márka nélkül és mit nyerhetünk, ha felépítjük és tudjuk használni. Márkaépítés, arculati anyagok grafikus nélkül – Ingyen minitanfolyam 2.
  3. rész:
  4. rész: Készítsük el az arculati táblánk. Hogyan készítsünk arculati anyagokat gyorsan, technikai tudás nélkül.

 Mennyire találtad hasznosnak, mennyire volt érthető, mi az amire még kíváncsi lennél a témában? Köszi, ha megosztod.

Az első benyomás a vállalkozásodnál is fontos.

A stílus határozza meg kik lesznek az ügyfeleid.

Nyomtatható naptárak, tervezők, grafikák, illusztrációk. Online sablonok ajándékba.

Köszönöm, hogy feliratkoztál. Küldtem egy emailt a belépési információkkal.

Pin It on Pinterest

Tetszett?

Oszd meg mással is!